Dow Jonesi aktsiaindeksi kõige atraktiivsem dividendiaktsia on General Electric, leiab The Motley Fooli kolumnist Sean Williams.
Järgnevalt avaldame CNN Money's ilmunud Sean Williamsi artikli:
Passiivsest sissetulekust lugu pidavad investorid otsivad õigeid aktsiaid tihtipeale Dow Jonesi indeksi 30 ettevõtte seast. Kõik 30 Dow ettevõtet on praegusel hetkel kasumlikud ja maksavad dividende. Kõrgeim dividenditootlus on hetkel 4,4 protsenti ja madalaim 0,7 protsenti. Dow üleüldine dividenditootlus on veidi suurem kui Standard & Poor's 500 indeksil ja ulatub üle 2 protsendi.
Viit Dow indeksis olevat ettevõtet võib pidada kõrge tootlusega dividendiaktsiateks. Mina pean kõrgeks dividenditootluseks 3,5 protsenti või rohkemat.
Kõrgeima dividenditootlusega aktsiad Dow indeksis:
Ettevõte Dividenditootlus Verizon4,4%Chevron4,1%General Electric 3,7%Caterpillar3,5%McDonald's3,5%
Dow ettevõtteid iseloomustab asjaolu, et nad on rahvusvahelised suurettevõtted. Mulle meeldib arvata, et ettevõtted, kes tegutsevad kõrge majanduskasvuga arenevatel turgudel nagu Hiina ja India, samuti ka Aafrika, suudavad head kasumit näidata. Rahvusvahelisus peaks aitama kasumit hoida kõigi 30 Dow ettevõtte jaoks.
Kõik kõrge dividenditootlusega aktsiad pole samaväärsed
Reaalsus on, et kõik Dow ettevõtted ei ole samast puust – isegi kõrgemat tootlust pakkuvad aktsiad.
Mõnikord on kõrge dividenditootlus põhjustatud asjaolust, et ettevõtte aktsia on langenud, mis suurendab ka tootlusi. Sellisel juhul ei saa rääkida reaalsest dividendikasvust.
Näiteks Chevroni aktsia on eelmisel aastal saavutatud tipust kukkunud 28 protsenti. Eelmisel suvel maksis ettevõte aktsia kohta iga-aastaseid dividende 4,28 dollarit (1,07 dollarit kvartalis). See tähendas, et tootlus oli 3,2 protsenti. Praegu on ettevõtte dividenditootlus ligi ühe protsendipunkti võrra kõrgem. See on tingitud vaid sellest, et ettevõtte aktsia väärtus on nafta hinnalanguse tõttu kukkunud.
Vaatamata sellele, et Chevron on niinimetatud Dividendide Aristokraat – nimetus, mis antakse ettevõtetele, kes on 25 või enam aastat järjest dividende tõstnud –, on võimalik, et Chevron ei suuda dividende 2015. aastal tõsta.
Hetkel kuum
“Üks-kaks last peaks olema töötaval inimesel miinimum.”
Teistel juhtudel on probleem ettevõtte ärimudeli jätkusuutlikkuses. Juba kümnendeid on kiirtoidugigant McDonald's teeninud ebaregulaarse einestamise pealt kasumeid. Pärast tegevjuhtide vahetusi on ettevõte läbimas aga suuri muutusi.
Ettevõttele on probleeme tekitanud suured autojärjekorrad, tohutult suur menüü, mis ajab kliente segadusse, ja inimeste teadlikkuse tõusmine, et McDonald'si toit ei pruugi sinu tervisele hea olla. Selle asemel valivad kliendid tervislikumaid söögikohti nagu Chipotle Mexican Grill, kus hinnad on praktiliselt samad.
On ka ettevõtteid nagu Verizon, kes omab head ärimudelit, kuid opereerib küllastatud ja konkurentsitihedas traadita andmeside turul. See seab piiranguid ka ettevõtte kasvule, mis võib jääda pikemaks ajaks madalaks. Ka madal kasv võib tähendada, et Verizoni kõrge dividenditootlus on jätkusuutlik, aga see tähendab ka seda, et ettevõtte turuväärtus ei pruugi nii palju tõusta.
General Electric kõige atraktiivsem
Dow Indeksi kõige parem kõrge dividenditootlusega aktsia on minu jaoks General Electric.
Kas General Electricuga kaasnevad ka riskid? Muidugi. Finantsteenuste üksus GE Capital tekitas ettevõttele finantskriisi ajal tugevaid probleeme. Nüüd proovivad nad sellest üksusest järk-järgult lahti saada. Ettevõte tahab nüüd saada puhtaks tööstusettevõtteks. Tööstusettevõttena sõltub GE aga suuresti USA majanduse käekäigust.
Samas võib öelda, et GE kasuks töötavad mitmed faktorid, peamiselt energiasektoris ja tervishoius. Globaalne energianõudlus tõuseb ja seda eriti taastuvenergia valdkonnas. See peaks GE toodetud tuuleturbiinide vastu tekitama ka järgnevatel aastatel tugevat nõudlust. Ettevõtte meditsiinidiagnostika seadmed, näiteks MRI masinad, peaksid hästi müüma, sest ravikindlustuseta inimeste osakaal USAs väheneb ning keskmine eluiga pikeneb. Siia lisanduvad veel võimalused, mida pakuvad arenevad turud. Ma usun, et General Electricul on võimalus järgnevate kümnendite jooksul näidata kahekohalisi kasvunumbreid.
Eelmisel kvartalil teatas GE, et neil on 261 miljardi dollari ulatuses täitmata tellimusi, millest 72 miljardit on seadmestik ja 189 miljardit on teenused. Mõlemad numbrid on võrreldes eelmise aastaga tublisti kasvanud.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!